oszczędzanie energii

Każdy z nas wie, że oszczędzając energię elektryczną, dbamy nie tylko o stan swojego portfela, ale także o środowisko naturalne. Około 80% prądu w Polsce pochodzi ze spalania węgla. Oszczędzanie energii pomaga więc ograniczać emisje tlenków węgla (w tym CO₂), tlenków siarki, tlenków azotu i węglowodorów, które szkodzą atmosferze. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, jak bez negatywnego wpływu na komfort życia wdrożyć m.in. oszczędzanie prądu.

1. Urządzenia elektryczne.

Oprócz tak oczywistej kwestii, jaką jest klasa energetyczna urządzeń, warto zwrócić uwagę na zasady ich codziennego użytkowania. W przypadku pralki i zmywarki niezwykle istotne jest aby włączać ją w momencie całkowitego zapełnienia. Korzystajmy z tzw. programów eco czyli niższej temperatury i skróconych czasów – pozwoli to zaoszczędzić nawet do 30% energii w jednym cyklu. Lodówki, są to urządzenia, które jako jedyne pobierają prąd stale. Zadbajmy o to, by nie stały w nasłonecznionym miejscu lub w pobliżu kaloryfera, gdyż wpływa to na większy pobór energii elektrycznej podczas chłodzenia. To niezawodny sposób na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym.  Pamiętajmy także o odłączaniu ładowarek – nawet w tzw. stanie spoczynku zużywają prąd. Jeżeli nie możemy korzystać z kuchenki gazowej, nasz wybór powinien paść na kuchenkę indukcyjną – jej zużycie energii jest nawet o 25% niższe niż w przypadku tradycyjnych kuchenek elektrycznych. Uważajmy też na urządzenia w trybie stand-by.  Wbrew pozorom znacznie przyczyniają się do wysokości naszych rachunków za energię elektryczną.

2. Oświetlenie

Wymiana żarówek na energooszczędne modele LED-owe przyniesie największą oszczędność energii, a inwestycja szybko się zwróci. Nowoczesnemu oświetleniu LED nie szkodzi częste wyłączanie i włączanie, pamiętać więc należy o gaszeniu światła gdy wychodzi się z pomieszczenia na dłużej niż 5 minut. Aby uskutecznić oszczędzanie energii  nie zapominajmy też o zasadzie „im więcej światła dziennego, tym mniejsze zużycie prądu”.

3. Ogrzewanie i własna produkcja prądu

Doskonałym pomysłem na system grzewczy jest pompa ciepła, także do produkcji ciepłej wody użytkowej. Niektóre modele mogą wyodrębnić do pięciu części ciepła z jednej części energii elektrycznej, co najlepiej pokazuje, że jest to dobry sposób na oszczędzanie prądu. W ten sposób można obniżyć koszty ogrzewania. Dodatkowo warto pokusić się o tzw. własny prąd – dzięki fotowoltaice można niemal całkowicie zredukować opłaty za energię elektryczną.

Co bardzo istotne – w pierwszej kolejności postawmy na izolację domu i wymianę stolarki okiennej. Dzięki temu uzyskać możemy uzyskać nawet 40%  oszczędność energii cieplnej.

Jeżeli będziemy stanowczy w swoich postanowieniach i nie będziemy traktować ich w kategorii mody, która jak każda – przeminie, już po kilku miesiącach zauważymy znaczne oszczędności. Najlepiej bowiem na wzmacnianie właściwych nawyków działa świadomość, że przynoszą pożądane efekty.