Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – kolejny krok ku czystemu powietrzu

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – kolejny krok ku czystemu powietrzu

1 lipca wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę.

Deklaracje będzie można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej dziś Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Właściciele i zarządcy obiektów, które mają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących, a 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.

Warto pamiętać, że w przypadku tej ewidencji gmina nie ma obowiązku przypominać o konieczności rejestracji. Niedopilnowanie terminu grozi grzywną do 5 tys. zł.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby, w tym online. Wystarczy wejść na przeznaczoną do tego stronę, gdzie jest już aktywny formularz. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego wystarczy wypełnić arkusz, w którym trzeba wpisać adres nieruchomości, dane kontaktowe do właściciela oraz zaznaczyć odpowiednie źródło ciepła. Po zatwierdzeniu i wysłaniu formularza, trafi on bezpośrednio do centralnej ewidencji.

Drugi sposób to papierowa deklaracja, którą można pobrać z tej samej strony. Po wypełnieniu trzeba ją zanieść lub wysłać pocztą do urzędu gminy.

Więcej informacji znaleźć można na stronie:

https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Poprzedni wpis
Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza
Następny wpis
Ochrona Środowiska w Nowej Rzeczywistości