Czy pompy ciepła zastąpią także kotły gazowe?

Nadchodzące zmiany

Zewsząd dobiegają nas ostatnio głosy o zbliżającym się zakazie montażu i używania kotłów już nie tylko na paliwa stałe, ale również tych opalanych gazem. Czy taka regulacja jest możliwa?

Niepewna przyszłość kotłów

Według najnowszych doniesień Komisja Europejska chce zakazać sprzedaży i użytkowania kotłów na paliwa kopalne, czyli węglowych, olejowych, ale także kotłów gazowych. Zakaz ten to część unijnego projektu Fit for 55 zakładającego redukcję emisji CO2 do 55% do 2030 roku. Częścią tego unijnego projektu jest z kolei plan REPowerEU. Jego celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej Europy z powodu nowych uwarunkowań na światowych rynkach paliw.

Wg zapowiedzi zakaz stosowania kotów gazowych miałby obowiązywać od 2027 (najpóźniej od 2029) dla nowych budynków, a od 2030 dla modernizowanych.

Pompy ciepła – przyszłość ogrzewania?

Choć informacja ta w Polsce energetyzuje zarówno użytkowników jak i dystrybutorów, przepisy te realnie implementowane są już w kolejnych europejskich krajach. Niemcy, Holandia, Belgia, Norwegia, Francja czy Wielka Brytania wprowadzają zakazy wykorzystywania kotłów gazowych i olejowych w nowych i modernizowanych budynkach. Zdecydowana większość europejskich producentów urządzeń grzewczych planuje również zakończenie produkcji kotłów gazowych w ciągu maksymalnie kilkunastu lat.

Projekty Komisji Europejskiej trafią teraz pod dyskusje Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które następnie wynegocjują ostateczny kształt uregulowania. Na chwilę obecną nie znamy żadnych szczegółów ani terminów tej rewolucji.

Istotnym elementem strategii Unii Europejskiej jest promocja pomp ciepła. Zgodnie z jej planem do 2026 roku ma działać 20 mln nowych pomp ciepła, a do 2030 aż 60 mln.