Źródła zanieczyszczeń powietrza podzielić możemy ze względu na pochodzenie, na postać w jakiej zostały uwolnione do atmosfery oraz ze względu na sposób, w jaki następuje rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Substancje zanieczyszczające powietrze mają różne stany skupienia – są to ciała stałe, ciecze lub gazy, które mogą swobodnie przemieszczać się z masami powietrza. Okres ich przebywania w atmosferze jest inny dla każdej substancji i może trwać od kilku dni do wielu, wielu lat. Ze względu na pochodzenie zanieczyszczenia podzielić możemy na dwie grupy – pochodzenia antropogenicznego i naturalnego.
źródła zanieczyszczeń powietrza
Naturalne źródła zanieczyszczeń powietrza
Do źródeł pochodzenia naturalnego zaliczamy m.in. pożary lasów, sawann, stepów (dwutlenek węgla CO2, tlenek węgla-CO, pył), gejzery (siarkowodór- H2S, arsen i inne metale ciężkie), gleby i skały ulegające erozji , burze piaskowe (pyły), bakterie i inne organizmy (metan CH4), roślinność i grzyby (pyłki, zarodniki), wybuchy wulkanów – obecnie jest około 450 czynnych wulkanów (popioły i gazy wulkaniczne: dwutlenek węgla – CO2, dwutlenek siarki – SO2, siarkowodór -H2S i in.).
Bardzo duża ilość pyłów dostaje się do atmosfery na skutek działania burz piaskowych. To one niosą ze sobą całe tabuny cząstek piasku na ogromne odległości. Szacuje się, iż z burz piaskowych dostaje się do powietrza nawet 700 milionów ton pyłów w ciągu roku. Rośliny także przyczyniają się do naturalnych zanieczyszczeń powietrza, a dokładniej ich pyłki, które przedostają się do atmosfery w okresie kwitnienia roślin.
Antropogeniczne źródła zanieczyszczenia powietrza
Zanieczyszczenia powietrza pochodzące z działalności człowieka możemy podzielić na 4 kategorie- energetyczne, przemysłowe, komunikacyjne oraz komunalno – bytowe.
Podstawowym procesem, w trakcie którego następuje emisja zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego, jest spalanie paliw kopalnych w elektrowniach, elektrociepłowniach, indywidualnych paleniskach domowych oraz przez transport. Zanieczyszczenia emitowane są także przez przemysł oraz przez rolnictwo. Spośród źródeł przemysłowych największą uwagę zwraca energetyka oparta na węglu. W naszym kraju nadal ponad 85% energii pozyskuje się z węgla. Co ważne polska flota węglowa jest przestarzała, a średni wiek elektrowni wynosi ok. 40 lat.
Zanieczyszczenia powietrza w mieście są emitowane przez tzw. niskie źródła emisji (np. indywidualne systemy grzewcze w domach), wysokie źródła emisji (np. wysokie kominy fabryczne) i źródła mobilne (samochody, autobusy).
Skutki zanieczyszczenia powietrza są alarmujące. Wiadomo, że powodują choroby układu oddechowego i serca, a także raka. Wśród innych zagrożeń dla ciała wiadomo, że kilka milionów zmarło z powodu bezpośrednich lub pośrednich skutków zanieczyszczenia powietrza. Mówi się, że dzieci na obszarach narażonych na zanieczyszczenia powietrza często cierpią na zapalenie płuc i astmę.
Innym bezpośrednim skutkiem są natychmiastowe zmiany, których świat jest świadkiem z powodu globalnego ocieplenia. Wraz ze wzrostem temperatury na całym świecie wzrasta poziom mórz, następuje topnienie lodu z zimniejszych regionów i gór lodowych. Zaobserwować można przemieszczenie i utratę siedlisk. Jeśli działania na rzecz zachowania obecnego stanu i normalizacji nie zostaną podjęte, światu grozi katastrofa ekologiczna. Jesteśmy prawdopodobnie ostatnim pokoleniem, które ma realny wpływ na tę sytuację.
Bibliografia:
- http://www.wigry.org.pl/kwartalnik/nr12_zanpow.htm
- https://www.niebieskiatmoludek.pl/strefa-wiedzy/zrodla-zanieczyszczen-powietrza/
- https://www.oddechtozycie.pl/blog/zrodla-zanieczyszczenia-powietrza/
- https://open.uj.edu.pl/mod/page/view.php?id=1007
- https://onoze.pl/2019/06/11/zanieczyszczenie-powietrza-jego-zrodla-i-zagrozenia/