aplikacja smog

Ciągły postęp technologiczny nie ominął także zagadnienia smogu i ostrzegania o aktualnej sytuacji w poszczególnych regionach Polski. Dzięki mobilnym aplikacjom przeznaczonym na telefony możliwe jest monitorowanie jakości powietrza (m.in. alarm smogowy) a więc unikanie aktywności kiedy jego zanieczyszczenie wpływa negatywnie na stan zdrowia naszego oraz co bardzo istotne – naszych dzieci.

Dzieci są szczególnie zagrożone smogiem ze względu na krótsze i węższe drogi oddechowe, niedojrzały układ detoksykacji, częste oddychanie przez usta, znaczną aktywność fizyczną i spędzanie czasu na zewnątrz. W przeliczeniu na kilogram masy ciała dziecko ma większą niż u dorosłego wentylację minutową oraz długi prognozowany czas życia.

Obecnie na największą uwagę zasługuje 5 ogólnodostępnych aplikacji smogowych, dostępnych na telefony z systemami Android oraz IOS, biorących pod uwagę normy jakości powietrza.

Kanarek

null

Ogólnopolska, bardzo wysoko oceniana przez użytkowników aplikacja smogowa. Korzysta z bardzo dużej ilości źródeł pomiarowych – z danych serwisu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a także ze stacji Syngeos, SmogTok, perfect-Air oraz Look02. Aplikacja umożliwia monitoring przekroczenia norm następujących substancji: PM 2,5, PM 10, dwutlenek węgla, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon.

Jakość powietrza w Polsce

null

Oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wykorzystuje dane gromadzone dla każdego województwa w Polsce w ramach Monitoringu Środowiska (PMŚ). Do największych zalet aplikacji należą automatyczne powiadomienie o przekroczeniu norm, a także pewne źródła danych dot. poziomu zanieczyszczeń.

Airly

null

Dostarcza wielu informacji na temat poziomu zanieczyszczenia powietrza w całej Polsce. Wyróżniają bardzo prosta obsługa oraz zapamiętywanie wskazanych lokalizacji.

Zanieczyszczenie powietrza

null

Dzięki aplikacji dowiadujemy się na temat stanu zanieczyszczenia substancjami takimi jak– PM10, PM2,5, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon, tlenek węgla, benzenem. Istnieje możliwość włączenia wersji PRO z dodatkowymi opcjami: Aplikacja została zsynchronizowana z serwisem ekoprognoza.pl i umożliwia także śledzenie prognozy powietrza.

Smog Alert

null

Aplikacja wyświetla dane z 3000 miast całego świata, w tym większości miast Polski.  Do jej największych zalet należą sprawne i szybkie działanie, przejrzystość, szybkie wczytywanie okolicznych stacji pomiarowych oraz możliwość wykupienia opcji premium – bez reklam.

Aplikacje smogowe pomagają nam chronić się przed szkodliwym wpływem smogu i zawartych w nim zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów zawieszonych – także lokalnie. Dużą popularnością wśród użytkowników tego rodzaju aplikacji antysmogowych cieszy się SmokSmog, który przedstawia zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, na Śląsku i w województwie opolskim. Smog Alert Silesia czy Smog24.pl to aplikacje, które skupiają się na lokalnych stacjach pomiarowych, zlokalizowanych na Śląsku. Powietrze Kraków czy Kraków Smog to propozycje dedykowane mieszkańcom Krakowa, który w rankingach miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem nieustannie znajduje się w niechlubnej czołówce.