Jak działa folia grzewcza

Choć niektórzy wciąż podchodzą do tematu ogrzewania podczerwienią sceptycznie, oraz większym zaufaniem klientów cieszą się tego typu ogrzewanie powierzchniowe – a dokładnie folia grzewcza. Jednym z czołowych jej producentów jest FELIX. Bardzo istotne jest, iż systemy z folią grzewczą dotuje Program Czyste Powietrze.

Niska cena oraz nieskomplikowany montaż sprawia, że folie grzewcze Felix to obecnie najtańsze ogrzewanie powierzchniowe. Instalacja systemów grzewczych Excel i Okondol, wykonana zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi, zapewnia całkowite bezpieczeństwo oraz niewielkie koszty energii elektrycznej. Można je stosować niemal w każdym miejscu. Folie grzewcze na podczerwień są źródłem podczerwieni o niskim natężeniu, której nie widać, tym samym nie mają negatywnego wpływu na narząd wzroku. Jest to system bezemisyjny a więc nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Folia jest produktem niezwykle prostym w budowie. Składa się z kilku warstw ochronnych oraz jednej funkcyjnej. System z folią nie posiada rozbudowanej instalacji, a emisja ciepła następuje po doprowadzaniu energii elektrycznej do folii. Folia grzewcza wydziela ciepło, nie działa na nas bezpośrednio jak klasyczna instalacja podłogowa lub grzejnikowa. System nie wzmaga cyrkulacji powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu, dzięki czemu w odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego pozytywnie wpływa na komfort życia alergików.

Folie grzewcze na podczerwień wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne wzbudzane prądem elektrycznym. Promieniowane podczerwone “generuje” ciepło, poprzez ruch fotonów, które “wpadając w materię obiektów i osób” wywołują “tarcie na poziomie atomów tej materii”, dzięki któremu podwyższa się energia cieplna wewnątrz obiektu, osoby. Ponieważ energia fotonów promieniowania podczerwonego folii grzewczej jest niewielka, to fotony nie wnikają “głęboko w materię” dzięki czemu taka forma ogrzewania jest bezpieczna dla ludzi. Fotony poruszają się z prędkością światła, dlatego energia cieplna odczuwana jest bardzo szybko.

Rodzaje folii

Folie grzewcze FELIX dostępne są w różnych modelach oraz w opcjach zasilania, co umożliwia ich bardzo szerokie zastosowanie. Podstawowym i najbardziej uniwersalnym typem folii grzewczej jest model EXCEL, stworzony na podstawie folii PET o grubości 0,338 mm. W folii EXCEL elementem grzewczym jest masa grafitowo-węglowa naniesiona techniką drukarską.

Moc folii grzewczych zależna jest od ilości masy grafitowo- węglowej, a elementem przewodnim są paski wykonane ze srebra i miedzi. Wszystko powleczone jest wytrzymałymi warstwami folii zabezpieczającymi a materiały zastosowane w produkcji zapewniają wysoką odporność na odkształcenia/uszkodzenia, a co za tym idzie gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Dobór odpowiednich termostatów gwarantuje kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu.

Grubość folii to 0,5 mm. Montaż folii jest bezproblemowy – możemy zainstalować ją bezpośrednio pod kafle.

Według powszechnej wiedzy promieniowanie podczerwone wpływa korzystnie na zdrowie – w ogólnej regeneracji ciała przy dolegliwościach takich jak: skaleczenia, złamania oraz urazy stawów.

Tego typu ogrzewanie elektryczne na podczerwień w połączeniu z fotowoltaiką znajduje się obecnie w czołówce systemów grzewczych, biorąc pod uwagę wszystkie koszty: inwestycyjne, eksploatacyjne jak również serwisowe. Do doskonały wybór w trosce o czyste powietrze  a przy okazji tanie ogrzewanie elektryczne domu.