Inwerterowa pompa ciepła

Czym tanio grzać?

W niepewnej sytuacji ekonomicznej, w której znajduje się obecnie duża część Polaków, kwestie ekologii odsunięte zostały na dalszy plan. Właściciele nowych domów szukają tańszych alternatyw dla planowanych źródeł ciepła, często kierując się wyłącznie kosztami inwestycji i przyszłej eksploatacji. Modernizacje starych kotłowni przesuwane są w czasie, co przyczynia się do postępującej degradacji środowiska i co najważniejsze- pogorszenie stanu naszego zdrowia.

Decydując się na ekologiczne źródło ciepła zwracajmy uwagę nie tylko na cenę urządzenia, ale także na żywotność oraz koszty jego używania, które ponosić będziemy corocznie.

W związku z galopującymi cenami gazu, pelletu czy oleju opałowego czasy świetności przeżywają pompy ciepła. Kolejne programy dotacyjne uruchamiane lokalnie i na szczeblu ogólnopolskim kwalifikują pompy ciepła jako najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu źródła ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Na szczególna uwagę przyszłych inwestorów zasługują inwerterowe pompy ciepła z ekologicznym czynnikiem R290 – propanem.

Czym jest propan?

Ten czynnik to bezbarwny, bezwonny związek organiczny należący do grupy węglowodorów nasyconych występujących naturalnie w złożach gazu ziemnego. Propan minimalnie oddziałuje na środowisko naturalne i jest przy tym bezpieczny z uwagi na wysoką granicę palności (często mylony z propanem-butanem).

Czynnik R290 posiada zerowy wskaźnik ODP, co oznacza brak negatywnego oddziaływania na warstwę ozonową. Wskaźnik GWP, który informuje o minimalnym stopniu wpływu na globalne ocieplenie w przypadku propanu wynosi 3.  Dla porównania – inny czynnik- R410, który często stosowany jest w pompach ciepła, ma GWP równe aż 2088!

Propan cechuje się bardzo wysoką wydajnością cieplną, co znacząco przekłada się na koszty eksploatacji.

W przypadku pompy ciepła z tym czynnikiem nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie ma także obowiązku jej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów, ani jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz.

Inwerterowe pompy ciepła – przyszłość ogrzewania

Inwerterowa pompa ciepła nazwę swoją zawdzięcza inwerterowej sprężarce. Do urządzenia dociera prąd zmienny, który w przekształtniku jest zamieniany na prąd 3-fazowy, pozwalając na optymalny dobór częstotliwości i amplitudy, regulując obroty sprężarki.

W odróżnieniu od klasycznych modeli, pompa ciepła z inwerterową sprężarką pozwala na płynną regulację wydajności pracy, nie tracąc przy tym na sprawności. Taka  regulacja pozwala dostosować moc grzewczą urządzenia do aktualnego zapotrzebowania cieplnego budynku, nie powodując zbędnych nadwyżek ciepła.

Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Czy cena i kraj pochodzenia znacząco wpływają na nasze późniejsze zadowolenie z wyboru? Znanym producentem inwerterowych pomp ciepła z czynnikiem R290 jest francuski Auer. Wyłącznym polskim dystrybutorem jest Grupa Brann.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat pomp z oferty firmy.