Nowe dopłaty do ogrzewania – jakie i ile?

Nadchodzi zima

Zima za pasem, a wielu z nas sen z powiek spędza  kwestia ogrzewania domów. W tym roku ze zdwojoną mocą powraca temat palenia śmieciami i odpadami drewnopochodnymi, którego negatywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie nie podlega dyskusji.

Na jaką pomoc w zakupie paliw możemy liczyć? Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienia najważniejszych dopłat.

Dodatek węglowy

3 tys. zł dodatku węglowego to jednorazowe wsparcie. Świadczenie przysługuje nie na jedno gospodarstwo domowe, ale na jeden adres. Pomoc skierowana jest do domów, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem albo peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Inne źródła

Gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia i piec kaflowy na paliwo stałe, zasilanych peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, oraz kocioł olejowy, także mogą liczyć na jednorazowe wsparcie. Oto jego wysokość w zależności od rodzaju paliwa:

  • skroplony gaz LPG – 500 zł;
  • olej opałowy – 2 tys. zł.
  • pelet lub inny rodzaj biomasy – 3 tys. zł;
  • drewno kawałkowe – 1 tys. zł;
  • skroplony gaz LPG – 500 zł;
  • olej opałowy – 2 tys. zł.

Dodatek elektryczny

Dla domów ogrzewanych pompami ciepła także przewidziano dopłatę, tzw. dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wnioski przyjmowane są w gminach – można składać je do końca listopada.