dobry piec gazowy

Na polskim rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz gazowych kotłów kondensacyjnych, zwanych potocznie piecami. Są to piece gazowe stojące lub wiszące, oferowane w różnych cenach i wyposażone w jeden, wspólny dla wszystkich tego typu konstrukcji element – palnik. Koncepcja odzysku dodatkowej energii ze spalin rozwijana była przez wiele lat i dzisiaj osiąga swoje granice, przez co poszczególne kotły oparte na spalaniu palnikowym różnią się w budowie i osiągach jedynie szczegółami. Czym w dzisiejszych czasach wyróżniają się w takim razie dobre piece na gaz? Czy zawsze piec  gazowy dwufunkcyjny będzie najlepszym rozwiązaniem?

Kocioł kotłowi nierówny

Najoszczędniejsze piece gazowe produkowane są we Francji. Opatentowanym rozwiązaniem są piece gazowe pulsacyjne marki Auer. Wykorzystują one nieco inną zasadą spalania gazu, opracowaną i wykorzystywaną pierwotnie w silnikach lotniczych. Przeniesienie tej technologii do urządzenia grzewczego możliwe było dzięki 10-letniemu programowi badań firmy Auer. Opracowane rozwiązanie zostało zastrzeżone międzynarodowym patentem.

Czym właściwie są Pulsatory, czyli inaczej mówiąc piece gazowe pulsacyjne?  Są  to wysokiej klasy gazowe  piece kondensacyjne, posiadający – z racji swojej konstrukcji – wiele zalet nieosiągalnych dla tradycyjnych kotłów gazowych wyposażonych w palnik. Działanie kotła oparte jest o pulsacyjne spalanie gazu – w komorze spalania zachodzi 115 mikrowybuchów na sekundę, dzięki czemu oszczędności w zużyciu gazu sięgają nawet 15% w stosunku do innych kondensatów.

Co ważne dla każdego użytkownika –  zapewnia niemal doskonałe przetworzenie energii, co jest główną przyczyną obniżenia kosztów jego eksploatacji. Poza tym znacznie redukuje koszt instalacji kotła gazowego i systemu odprowadzenia spalin. Kocioł pulsacyjny jest więc najlepszą  alternatywą dla innych gazowych kotłów kondensacyjnych.

Urządzenie to znajduje zastosowanie w małych domach jednorodzinnych, budownictwie wielorodzinnym, obiektach użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych.

Oszczędny, trwały i ekologiczny czyli dobry

Co jest źródłem oszczędności? Kocioł pulsacyjny to w istocie silnik pulsacyjny ze spiralnym systemem wydechowym, zamknięty w wymienniku ciepła o dużej pojemności wodnej i zapewniający niemal doskonałe przeniesienie energii do instalacji grzewczej. To właśnie jest główny czynnik wpływający na obniżenie kosztów użytkowania kotła. Jego wyjątkowa konstrukcja znacznie redukuje koszty instalacji i systemu odprowadzenia spalin.

Co istotne, kocioł pulsacyjny Pulsator standardowo wyposażony jest w sterowanie dla trzech niezależnych obiegów grzewczych. Bardzo prosta konstrukcja i doskonała jakość użytych materiałów (Inox 316L) zapewniają funkcjonowanie kotła przez dłuższy okres niż w przypadku kotłów z palnikiem. Kocioł pulsacyjny jako jedyny posiada aprobatę techniczną na zastosowanie przewodów wydechowych z PCV-U. Rozwiązanie to pozwala znacznie ograniczyć koszty instalacji.

Dzięki pulsacyjnemu systemowi spalania gazu, kocioł pulsacyjny nie ma ograniczeń wynikających z możliwości modulacyjnych palnika. Moc dostępna jest w zakresie już od 1kW. Nie ma również ryzyka przewymiarowania kotła w instalacji grzewczej. Piec gazowy Pulsator nie wymaga regulacji i czyszczenia, co gwarantuje stałą sprawność mimo upływu czasu i utrzymuje zużycie gazu na niezmiennie niskim poziomie.