program Kawka

Kawka Plus i Kawka Bis

Miastami, które zdecydowały się na przedłużenie programu Kawka są Wrocław i Poznań. Głównym celem obu programów jest wyeliminowanie zanieczyszczenia powietrza – niskiej emisji w tych miastach. W jakim zakresie miasta pomagają mieszkańcom?

Poznańska Kawka Bis

Działaniami wspieranymi będzie likwidacja palenisk węglowych, na drewno, brykiety lub innego typu biomasę, w tym piece grzewcze na drewno i kotły grzewcze stanowiące wyposażenie lokali mieszkalnych lub usługowych w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Program przedłużony został na 2021 rok. Nabór wniosków  odbywa się od 01.09.2020 do 31.03.2021 r. Po otrzymaniu dotacji trzeba ją rozliczyć do 31.10 tego samego roku kalendarzowego.

Program KAWKA BIS przeznaczony jest dla beneficjentów, którzy nie są zaliczani do sektora finansów publicznych:

  • osób fizycznych,
  • wspólnot mieszkaniowych,
  • osób prawnych,
  • przedsiębiorców,
  • jednostek sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Wysokość dotacji uzależniona jest między innymi od preferowanego źródła ciepła i wynosi 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że górny limit dofinansowania to:

  • 12 000 zł/lokal – w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, ogrzewania olejowego,
  • 15 000 zł/lokal – w przypadku ogrzewania za pomocą pompy ciepła, ogrzewania za pomocą wykorzystania instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

Wrocławska Kawka Plus

Kawka Plus to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródła ciepła. Osoba, która wymieni piec niespełniający norm ekologicznych, może dostać do 15 tys. zł jako zwrot kosztów wymiany na ekologiczne źródła ciepła.

Wymiana źródła ciepła może odbyć się bez wkładu własnego, przy pomocy jedynie  dofinansowania od miasta. Dodatkowo uniknąć można w ten sposób kary grzywny nawet do 5000 zł w przyszłości – od 1 lipca 2024 r. korzystanie z „kopciuchów” będzie bowiem karane zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Dopłaty w programie otrzymać mogą:

  • właściciele mieszkań lub domów we Wrocławiu – osoba fizyczna
  • najemca mieszkania komunalnego,
  • osoba, która wynajmuje mieszkanie lub dom we Wrocławiu (musi mieć zgodę właściciela lokalu)

Warunkiem jest, że w mieszkaniu (domu) musi być sprawny piec na paliwo stałe (węgiel, drewno, pelet, piece grzewcze na ekogroszek itp.

Wysokość dofinansowania może wynieść do 100 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 15 tysięcy zł. Piec można wymienić nawet bez wkładu własnego – instalator może bowiem rozliczyć koszty prac bezpośrednio z Urzędem Miejskim Wrocławia, oferując usługę pełnomocnictwa.

Dodatkowo osoby, które wymienią (lub wymieniły w ostatnim czasie) piece węglowe w ramach programów Kawka i Kawka Plus będą mogły wziąć udział w programie Termo Kawka i ubiegać się o dopłaty do termomodernizacji. Uczestnicy projektu będą mogli starać się o 5 tys. złotych dofinansowania na wymianę nieszczelnych okien. Środki te będzie można przeznaczyć nawet na 100% kosztów inwestycji (nie więcej niż po 1 tys. zł na okno).