pompa ciepła a grzejniki

Wielu inwestorów stających przed wyborem źródła ciepła do nowych, ale także modernizowanych domów zastanawia się nad opcją pompy ciepła powietrze – woda. Przyjęło się, że urządzenia te sprawdzają się jedynie w przypadku zestawu pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe. Czy słusznie? Czy starszego typu instalacja grzejnikowa wyklucza efektywną pracę pompy?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła

Rozwiązaniem problemu zasilania instalacji wodą o wysokiej temperaturze są wysokotemperaturowe pompy ciepła. Przykładem są pompy ciepła HRC typu powietrze – woda francuskiej marki Auer, które to z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę zwolenników – nie tylko wśród posiadaczy niewielkich domów jednorodzinnych, ale i inwestycji wielkopowierzchniowych. Pompy ciepła te są wysoce efektywne i nikogo nie dziwi już ich praca przy temperaturze -18/-20 st. C. Producent pomp HRC gwarantuje ich pracę nawet przy -20 st. C, gdzie temperatura wody w obiegu CO wynosi 55 st. C.

COP powietrznych pomp ciepła HRC francuskiej marki Auer (współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę) jest wysoki – dochodzi nawet do 4,3. Pompa ciepła HRC osiąga współczynnik sprawności do 4,3 przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C. Woda podgrzewana jest do temperatury 70°C przy temperaturze zewnętrznej -10°C, a praca pompy ciepła zagwarantowana jest do temperatury -20°C na zewnątrz przy zapewnieniu temperatury wody do 65°C.

Obecnie na polskim rynku dostępne są modele o zakresie mocy od 7 do 35 kW jednostkowo oraz od 50 do 140 kW w systemie kaskadowym.

Jeszcze więcej zalet

Wielu Klientów zainteresowanych rozwiązaniem, jakim jest pompa ciepła obawia się ingerencji w otoczenie inwestycji. W przypadku pomp ciepła HRC do czynienia mamy z pompą typu monoblok, co w praktyce oznacza jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzny moduł sterowania zamontowany najczęściej na ścianie kotłowni. Ponadczasowy, nienachalny design doskonale wpasowuje się w każdą przestrzeń pomimo zmieniających się trendów.

Przewagą HRC nad innymi tego typu konstrukcjami są dwa niezależnie kompresory, zapewniające wysoki stopień modulacji mocy, w zakresie od 35 do 100% mocy. Możliwe są 3 tryby funkcjonowania: praca tylko kompresora niskiej mocy, wysokiej mocy albo praca obu kompresorów jednocześnie. Modulacja mocy gwarantuje oszczędzanie energii wzmocnione dodatkowo przez wydajny system odmrażania oraz redukcję prędkości obrotowej wentylatora podczas sezonów przejściowych. Efekt modulacji, zapewnia sprawne funkcjonowanie pompy ciepła bez dodatkowego źródła ciepła. Modulacja mocy gwarantuje niższe zużycie energii wzmocnione dodatkowo przez lepszy współczynnik wydajności oraz redukcję prędkości obrotowej wentylatora podczas sezonów przejściowych.

Bibliografia: